شهر هوشمند

 

اغلب شهرها از خدمات و امکانات رفاعی بالایی برخوردار هستند، همچنین در این شهرها موقعیت شغلی فراوانی مهیا است. این عوامل، سبب شده مهاجرت به سمت شهرها افزایش یافته و با شهرهای پر جمعیت روبه رو شویم. افزایش جمعیت نیازمند به مدیریت هوشمند، در تمامی بخش­ ها می­ باشد.  در ادامه به بررسی هوشمند سازی برخی از بخش ­ها می ­پردازیم.

امنیت هوشمند

یکی از دغدغه­ های اصلی شهرهای بزرگ امنیت می­ باشد. نظارت هوشمند بر این بحث از اولویت­ های شهر هوشمند است.

خرید هوشمند:

استفاده از تگ­ های هوشمند و بارکدها، خرید را برای مشتریان بسیار آسان نموده است. از دیگر موارد می­ توان به خریدهای آنلاین اشاره نمود.

 

سامانه سلامت هوشمند

تاریخچه بیمار، ردیابی بیمار، رزرو و ویزیت دکتر الکترونیکی می ­توان از ایده ­های هوشمند سازی در بخش سلامت هوشمند باشد.

 

اماکن هوشمند

خانه­ و ساختمان هوشمند از موارد پرطرفدار می ­باشد؛ چرا که مدریت مصرف انرژی و سهولت در انجام کارها را به ارمغان آورده  است.

 

آموزش هوشمند

با استفاده از آموزش هوشمند، دانشجویان امکان دسترسی به تمامی کلاس­ ها از هر مکانی را دارند. همچنین از مصرف سوخت و اتلاف وقت جلوگیری می­ شود.

 

حمل و نقل هوشمند

با استفاده از این سیستم مکان­ یابی وسایل نقلیه، مدیریت آن ها، هشدار خرابی لوازم خودروها به راحتی امکان پذیر گشته است.

 

مدیریت پسماند هوشمند

استفاده از سطل زباله­ های هوشمند و مدیریت هوشمند در این بخش می ­تواند جلوگیری از هدر رفتن زمان و انرژی را به همراه داشته باشد.

 

محیط هوشمند

آبیاری هوشمند فضای سبز شهرها، خدمات عمومی هوشمند می­توان تاثیر به سزایی در مصرف انرژی و آب داشته باشد. همچنین این امر به سهولت در امر زیبا سازی شهر کمک فراوانی می­ کند.

سطل زباله هوشمند

باتوجه به حجوم گسترده­ی جمعیت به سوی شهرهای بزرگ، میزان تولید زباله نیز افزایش پیدا نموده. این امر سبب شده تعداد سطل زباله­ ها ماشین­ های حمل زباله و مسئولین جمع آوری زباله افزایش شایانی داشته باشد. این موضوع هزینه­ های سنگینی را به بارآورده است؛ بنابراین مدیریت جمع آوری پسماند نیازمند به تغییر و تحول می­باشد. یکی از راه­کارها استفاده از سطل زباله هوشمند و مدیریت هوشمند می­ باشد.

در این روش سنسورهای تشخیص سطح درون سطل زباله­ ها گذاشته شده و میزان زباله آن ها به صورن بی درنگ برای مسئولان مربوطه ارسال می ­گردد. از مزایای این طرح می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

ماشین­ های جمع آوری زباله تنها به محل­ هایی که سطل آن ها پرشده است می­ روند. لذا در زمان و نیروی کار می­ توان صرفه جویی نمود.

با توجه به اطلاعات بدست آمده از شرایط سطل­ های زباله­ می­ توان بهترین مسیر برای جمع آوری زباله­ ها را به مسئولین جمع آوری ارسال نمود تا از مصرف سوخت ماشین­ های حمل زباله کاسته شود.

هشدار پربودن سطل زباله سبب می ­شود مسئولین حمل زباله در اسرع وقت به محل رجوع نموده و از سرریز شدن زباله درون کوچه و خیابان­ ها جلوگیری نمایند.