انبارداری هوشمند

 

با افزایش جمعیت افراد نیاز به مواد مصرفی از قبیل مواد خوراکی، دارویی، آرایشی و بهداشتی رو به افزایش است. این موضوع باعث شده تا شرایط نگه­داری این مواد از محل تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در این زنجیره، انبارداری  و سیستم توزیع هوشمند می­ تواند نقش مهمی را ایفا کند.

انبارداری هوشمند

با توجه به افزایش عرضه و تقاضا، سیستم انبارداری هوشمند در افزایش سرعت توزیع و کاهش مصرف انرژی نقش مهمی دارد. در ادامه نمونه هایی از سیستم انبارداری هوشمند و تاثیرات آن ها را بررسی می نمائیم.

تگ های هوشمند

 انبارها شامل تعداد بسیار زیادی از محصولات می­ باشند که دریافت، ترخیص و چینش آن ها نیازمند به مدیریت هوشمند می­ باشد. بدین منظور از تگ ­های هوشمند و یا بارکد استفاده می­ شود. در نتیجه اطلاع از محل محصولات، تعداد آن ها، تاریخ انقضاء، ورود و خروج محصول، شرایط مناسب نگه­داری و سایر اطلاعات ارزشمند آن به راحتی قابل رصد می ­باشد.

 

اطلاع برخط از ورود و خروج محصولات سبب می ­شود سرعت ترخیص مواد از انبارها به شدت افزایش یافته و از خطای انسانی در ارسال اشتباه محصول جلوگیری می­ کند.

اطلاع از محل دقیق محصولات در انبار کار را برای جمع آوران محصولات آسان می­ کند. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم ­های بهینه ساز، می­توان بهترین محل و مناسب­ ترین چینش را برای محصولات داشت. این کار می­ تواند میزان رفت و آمد لیفتراک­ ها و مسئولین جمع آوری محصولات در انبار را به میزان مناسبی کاهش دهد. از دیگر مزایای این روش، جلوگیری از انباشتگی در انبارها می­ باشد.

اطلاع برخط از تاریخ انقضاء محصولات سبب پیشگیری از انقضاء محصولات می­ شود.

 

سیستم کنترل شرایط محیطی هوشمند

آگاهی از شرایط محیطی انبارها بسیار مهم می ­باشد، چرا که بعضی از محصولات نظیر دارو­های خاص نیازمند به شرایط نگه­داری خاصی می باشند. در انبار داری هوشمند شرایط محیطی نظیر دما، رطوبت و گازهای محیطی به صورت برخط قابل نمایش و کنترل می­ باشند.

حمل و نقل هوشمند

محصولات زیادی نیازمند به شرایط محیطی مناسب در هنگام حمل و نقل می­ باشند. همچنین زمان تحویل برخی از محصولات، با اهمیت می باشد. حمل و نقل هوشمند راه­ کارهای عملی را برای کنترل شرایط محیطی و کاهش زمان حمل و نقل به ارمغان آورده است.

 

 

با بهره­گیری از اینترنت اشیاء امکان قرائت و کنترل شرایط محیطی کابین­های حمل و نقل، به صورت برخط مهیا می­گردد. در نتیجه محصولات در بهترین شرایط به مقصد رسیده و از فساد آنها جلوگیری ­می­شود. همچنین دریافت کنندگان محصول، دسترسی به اطلاعات شرایط محیطی در هنگام حمل و نقل را خواهند داشت.

از دیگر مزایای اینترنت اشیاء می­توان به ردیابی بلادرنگ وسایل حمل نقل اشاره نمود. این امر سبب شده تا بهترین مسیر برای رانندگان ارسال شده و صاحبان کالا از محل دقیق محصولاتشان در طول حمل و نقل مطلع باشند.

 

در انبارداری و شبکه توزیع هوشمند می­ توان از پروتکل­های WiFi، GPS، RFID، LoRa، LoRaWAN، شبکه­ های مخابراتی و سایر پروتکل­ های پرکاربرد و مقرون به صرفه بهره برد. این هوشمند سازی کمک شایانی به افزایش سرعت توزیع و پخش، حفظ کیفیت محصولات و کاهش انرژی را به همراه دارد.